M. Jean-Yves Le Drian

Minister for Europe and Foreign Affairs

Jean-Yves Le Drian was born on June 30, 1947, in Lorient (Morbihan, France)

Ministerial responsibilities

  • Minister for Europe and Foreign Affairs since May 2017
  • Minister of Defence from April 2014 to May 2017
  • Minister of Defence from May 2012 to March 2014
  • Secretary of State for the Sea to the Minister of Equipment, Housing, Transport and Space, 1991-1992

Elective offices

  • President of the Regional Council of Bretagne from 2004 to 2012
  • Bretagne’s Regional Councilor, 1998-2004
  • Member of Parliament for Morbihan, 1978-1991 and 1997-2007
  • Mayor of Lorient (Morbihan), from 1981 to 1998
  • Councilor of Lorient (Morbihan), from 1977 to 2004

Other features

  • President of the Conference of The Peripheral Maritime Regions of Europe (CRPM) 2010
  • President of the SIVOM of the “Pays de Lorient“ (6 municipalities), then of the District of the “Pays de Lorient” (10 municipalities), and finally of the agglomeration community of the “Pays de Lorient” (19 communes) from 1983 to 2004
  • Vice-president of the French delegation of the Committee of the Regions, 2005
  • Representative to the Office of the Committee of Regions, since 2005

Career

  • Academic, since 1973
  • Honorary Inspector General of National Education, since 1993

Curriculum

  • Contemporary History “agrégation” (higher level secondary school teaching qualification)